حجت الاسلام عظیمی به بررسی اهمیت و برکات اظهار فقر به درگاه خداوند پرداخت و گفت: نتیجه اظهار فقر به درگاه الهی این است که نسبت به دیگران احساس بی نیازی می­‌کنیم و در برابر خداوند احساس ذلت و فروتنی می‌­کنیم و تسلیم محض دستورات الهی می­‌شویم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام محمدحسین عظیمی، استاد حوزه علمیه و کارشناس علوم قرآنی، در برنامه یاد خدا، به بررسی قاعده فقر در قرآن کریم پرداخت و گفت: تمام مخلوقات جهان و انسان­های فقیر به ذات و خداوند غنی به ذات است, بنابراین تمام موجودات به خداوند نیاز دارند.

 حجت الاسلام عظیمی بیان کرد: در بسیاری از دیگر آیات قرآن کریم تمام موجودات نیازمند مطلق بیان شده­­‌اند و بدون اراده خداوند توانایی انجام هیچ کاری ندارند و تنها خداوند بی نیاز مطلق است.

 کارشناس علوم قرآنی ابراز کرد: انسانها در زندگی دنیا به دنبال اهدافی هستند و از غیر از خدا درخواست دارند که نیازهای خویش را برطرف کنند؛ در حالی که آنها نیز فقیر به ذات بوده و نمی­‌توانند مشکلی را حل کنند و  تنها خداوند می­‌تواند نیازها و مشکلات موجودات را برطرف کند.

  وی در ادامه به اهمیت و برکات اظهار فقر به درگاه خداوند پرداخت و گفت: مهم ترین نتیجه این قاعده این است که اگر فردی متوجه به فقر خویش در درگاه الهی نشود، درخواست نیاز و دعا از خداوند نمی­‌تواند داشته باشد.

 حجت الاسلام عظیمی بیان کرد: مفهوم دعا درخواست و طلب نیاز از خداوند متعال است و این مسأله زمانی محقق می‌شود که هیچ موجودی به جز خدا را در عالم کاره­‌ای ندانیم.

 استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: در سوره حمد در ابتدا به ربوبیت، مالکیت خداوند آمده است و در مرحله بعد به مقام توحید خدا توجه می‌­شود و در این زمان اجازه درخواست و دعا کردن در درگاه الهی به بندگان داده شده است.

 حجت الاسلام عظیمی ابراز کرد: هر فردی که به مقام توحید خداوند برسد اجازه دعا کردن در درگاه الهی به او داده می­‌شود؛ بنابراین پیامبراکرم(ص) فقیرترین فرد در درگاه الهی بود و هر درخواستی از خدا طلب می‌کرد به او اعطا شده است.

 کارشناس علوم قرآنی بیان کرد: یکی از نتایج اظهار فقر به خدا این است که زمانی که در دنیا هر چه اموال و دارایی­‌های انسان بیشتر می‌شود، محتاج‌تر به دیگران و مضطرب‌تر می‌شویم.

 وی به بیان ثمره سوم قاعده فقر پرداخت و گفت: زمانی که انسان به فقر خویش در درگاه الهی آگاه شود، اظهار نیاز و در خواست از غیرخدا را بی انصافی می­‌د­اند، زیرا موجودات دیگر نیز فقیر به ذات هستند و توانایی انجام فعالیتی ندارند و این در حالی است که تنها خداوند غنی به ذات است.

 حجت الاسلام عظیمی  ابراز کرد: متأسفانه به جای این که دیگران را وسیله قرار دهیم تا به خدا برسیم، از درگاه الهی درخواست می کنیم که نیازهای ما را به وسیله دیگران برطرف کند و از غنی به ذات، فقیر به ذات را درخواست می­‌کنیم.

 استاد حوزه علمیه قم عنوان داشت: نتیجه اظهار فقر به درگاه الهی این است که نسبت به دیگران احساس بی‌نیازی و عزت می­‌کنیم و در برابر خداوند احساس ذلت و فروتنی می ­کنیم و تسلیم محض دستورات الهی می­‌شویم.

 حجت الاسلام عظیمی بیان کرد: ثمره چهارم قاعده فقر این است که هیچ زمانی از خداوند درخواست نمی­‌کنیم که نیازها و درخواست ­های ما را برطرف کند، زیرا اظهار فقر و نیازمندی به درگاه الهی جزء جدا ناشدنی ذات و فطرت بشر است

تقریرات درس تفسیر استاد سید محمد حسین عظیمی (ترم دوم )

بنر لایه باز برای ماه رمضان

همایش قرآنی دانشگاهیان با حضور استاد سیدمحمدحسین عظیمی

خداوند ,فقر ,درگاه ,الهی ,اظهار ,الاسلام ,درگاه الهی ,اظهار فقر ,است که ,به ذات ,الاسلام عظیمی , حجت الاسلام عظیمی ,برابر خداوند احساس ,درگاه خداوند پرداخت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
اختشاش گران98 ساخت دستگاه انار دانه کن صنعتی شمعدونی سایت جذاب طلوع قرارگاه کتاب تولیداتی مواد غذایی رمان دون مشاوره و پرسش و پاسخ حقوقی دانلود آهنگ جدید افزایش بازدید و افزایش رتبه الکسا سایت و وبلاگ